کرج از اول بهمن ماه طرح زوج و فرد را تجربه می کند!

 

جهت کاهش آلودگی هوا جلسه ایی اضطراری که در شورای ترافیک استان البرز برگزار شد، اجرای طرح زوج و فرد در کلانشهر کرج تصویب شد.

به گزارش فهرست بلاگ: در پایان جلسه اضطراری شورای ترافیک استان که به منظور کاهش آلودگی هوا در استاندارای البرز برگزار شد، مهدی مهرور گفت: به منظور کاهش تردد خودروها در سطح کلانشهر کرج محدودیت ترافیکی زوج و فرد از شنبه هفته آینده تا پایان سال جاری به اجرا گذاشته خواهد شد.

محدوده زمانی اجرای این طرح از ساعت 15:30 تا 22 است اما آزادراه‌ ها و محور های مواصلاتی کشوری از این مصوبه مستثنی هستند.

همچنین وی با اشاره به جزئیات این طرح خاطرنشان کرد: از این به بعد زمانی که آلودگی هوا در شرایط اضطرار قرار داشته باشد محدودیت ترافیکی زوج و فرد در کل کلانشهر کرج و از درب منزل و در شرایط عادی این طرح در هسته مرکزی شهر اجرا می‌شود.

اجرای طرح زوج و فرد در کرج

در خصوص دیگر مصوبه‌ های این جلسه سرپرست اداره کل مدیریت بحران البرز اذعان کرد: طرح تشدید برخورد با وسایل نقلیه دودزا و جلوگیری از ورود کامیون‌ های حمل مصالح به استثنای کامیون‌ های مواد غذایی فاسدشدنی و حمل سوخت از دیگر تصمیمات این جلسه اضطراری است.

مهرور بر لزوم اطلاع رسانی در خصوص اجرای طرح زوج و فرد از روز شنبه تا پایان سال جاری در کلانشهر کرج تاکید کرد و گفت: اطلاع رسانی در این زمینه بسیار مهم است و رسانه‌ های استان در این مدت باید تمام تلاش خود را در این خصوص مبذول دارند.

هوای البرز تا آخر هفته در شرایط اضطرار قرار دارد

مدیرکل هواشناسی استان البرز منصور رحمانیان، در این جلسه از ادامه آلودگی هوا تا پایان این هفته خبر داد. همچنین اضافه کرد: با پایداریی که در وضعیت جوی البرز در جمعه گذشته بوجود آمد، شاخص آلودگی هوا رو به افزایش قرار داد و بعد از تشکیل کمیته اضطراری، روزهای یکشنه و دوشنبه تعطیل اعلام شد، این درشرایطی است که شاخص آلودگی هوا برای فردا سه شنبه بیشتر خواهد شد و با وجود افزایش ابر در روز چهارشنبه منتهی به پنجشنبه و بارش در ارتفاعات، این شرایط تا آخر هفته جاری ادامه خواهد داشت.

هوای کرج در رده ی اظطرار !

منصور رحمانیان ادامه داد: در حال حاضر هوای استان البرز در شرایط بدی قرار دارد و این تمهیدات فقط برای این است که کیفیت هوا از حالت اضطرار به شرایط هشدار تغییر پیدا کند.

رحمانیان بر شرایط بسیار بد هوا در کرج و لزوم فرهنگ سازی برای عدم تردد غیر ضروری در سطح شهر های استان تاکید و اظهار کرد: این شرایط در نظرآباد اسفناک است و باید تصمیم مناسبی گرفته شود تا از این شرایط خارج شویم.

تعطیلی پنجشنبه‌ ها روی حال البرز تاثیر گذار است

 مدیر کل حفاظت از محیط زیست استان البرز حسین محمدی، نیز در این جلسه با تاکید بر نیاز هوای استان به خودپالایی گفت: این خودپالایی با تعطیلی پنجشنبه‌ ها انجام خواهد شد.

حسین محمدی گفت: تا پایان سال جاری در استان این شرایط حکمفرما خواهد بود به همین خاطر باید به هوا زمان بیشتری برای خودپالایی بدهیم که این خودپالایی با تعطیلی پنجشنبه‌ها می‌تواند انجام شود

همچنین بیان کرد: کمیته اضطراری طبق ماده هفت آیین نامه کاهش آلودگی هوا که مصوب شورای عالی ترافیک کشور است به تشخیص محیط زیست، تشکیل و در زمینه محدودیت‌ های مکانی و زمانی ترافیک استان تصمیم گرفته می‌شود.

حسین محمدی اضافه کرد: به دلیل پایداری جو در استان البرز از روز جمعه شاهد انباشت آلاینده‌ها و در نتیجه ایجاد وضعیت اضطرار در شاخص کیفی هوا بودیم که این وضعیت در تمام شهر های استان به جزطالقان و اشتهارد وجود داشت.

ایشان به متوسط شاخص کیفی هوا در چند روز گذشته اشاره کرد و گفت: شاخص کیفی هوا در صبح امروز برای کرج، ساوجبلاغ و نظرآباد به ترتیب 130، 105 و 109 بود که در ادامه به 152، 127 و 138 نیز رسید. همچنین این شاخص در روز جمعه در کرج، ساوجبلاغ و نظرآباد به ترتیب 105، 107 و 74 شنبه به ترتیب 103، 146 و 117 و یکشنبه 153، 132 و 158 بود.

کمبود امکانات راهنمایی و رانندگی برای اجرای این طرح!

سرهنگ همایون شریفی (رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی البرز) از کمبود امکانات راهنمایی و رانندگی استان برای اجرای طرح زوج و فرد خبر داد و گفت: نیازمند کمک شهرداری برای حل این مشکلات هستیم.

وی با اشاره به اینکه اجرای طرح زوج و فرد در کلانشهر کرج به یک سری ملزومات احتیاج دارد، گفت: توان فعلی راهنمایی و رانندگی کفاف انجام ماموریت‌ های فعلی همچون صدور پلاک و گواهینامه و … را نیز نمی‌دهد بنابراین محول کردن ماموریت جدیدی چون اجرای طرح زوج و فرد به امکانات جدیدی نیاز دارد.

سرهنگ همایون شریفی در این جلسه که به منظور کاهش آلودگی هوا در استاندارای البرز برگزار شد، گفت: از چند روز گذشته تا کنون آلودگی هوا کاملا ملموس است و قطعا آسیب‌ های ناشی از آن همه ما را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

سرهنگ شریفی از لزوم مدیریت این شرایط گفت و تصریح کرد: در روز های اخیر دستورالعمل‌ هایی برای مدیریت این شرایط به اجرا گذاشته شد اما کاش در تابستان پیش بینی این شرایط را کرده بودیم و همان زمان برای مدیریت آن برنامه ریزی می‌کردیم.

این طرح پلیس را در مقابل مردم قرار میدهد

هم اکنون این طرح باید توسط نیروی انسانی انجام شود که به نوعی پلیس را در مقابل مردم قرار می‌دهد اما به هر حال مصوبه شورای ترافیک باید انجام شود.

در چند روز گذشته راهکار هایی برای کاهش این آلودگی اندیشیده شد؛ اما این موضوع نیازمند مدیریت عمیق‌تری است زیرا زندگی مردم مانند مدرسه نیست که تعطیل شود.

وی به اجرای این طرح در اسفندماه سال گذشته اشاره کرد و گفت: این طرح در سال گذشته در هسته مرکزی کرج انجام شد اما فقط 25 درصد از میزان تردد در محل اجرای طرح کم شد؛ به نظر من این طرح آنگونه که باید در کاهش آلودگی هوا موثر نخواهد بود زیرا منشا آلودگی چیز های دیگری است.

در آخر ایشان گفت: به هر حال این طرح از شنبه اجرا خواهد شد و شهرداری باید برای اجرای بهتر آن نیازمندی‌ های ما را تامین کند.

 

منبع

لینک

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *