تسلا به دنبال ساخت فرمان لمسی !

 

تسلا برای فرمان خودرو های آینده، برنامه دارد این را اخبار های اختراعات ثبت شده نشان می دهد همچنین تمام کنترل ها از حالت مکانیکی به لمسی حساس تبدیل می شوند، «بازخورد هاپتیک» و تغییر دنده یکپارچه در فرمان به کارکرد های فرمان اضافه می شوند.

به گزارش فهرست بلاگ: آن چه خودروسازان پرمیوم [منظور تجملی و بسیار گران قیمت] امروز عرضه می کنند، قرار است در خودرو های ارزان تر هم به یک استاندارد تبدیل شود.

کنترل منوی مسیریاب در نقشه و کنترل سیستم تصویری، صوتی، اینترنتی به دکمه های استاندارد روی فرمان تبدیل شده اند ولی بازخورد هاپتیک haptic feedback عملاً فرمان را به یک روبات تبدیل می کند.

در حقیقت دکمه های مکانیکی روی فرمان به دکمه های لمسی حساسی تبدیل می شوند که اولا در آنها نور ال ایی دی به کار رفته ثانیاً از حرکات دست فرمان می پذیرند.

تسلا فرمان لمسی می سازد

این طراحی تا به حال منحصر به فراری باقی مانده است و کسی هنوز  تقلید نکرده یا از آن اقتباس ننموده است. البته مرسدس بنز یک صفحه ردگیری یا trackpad بسیار کوچک روی بعضی از خودرو های خود تعبیه کرده است  و پورشه تایکان، از فناوری هاپتیک بهره می برد.

حالا که دنده خودرو های اتومات چهار حالت پارک، عقب، خلاص و رانندگی [به ترتیب P، R، N و D] دارند، برای طراحان کار ساده ای خواهد بود که این دکمه ها را لمسی کرده و به روی فرمان بیاورند. با این کار باز هم به راننده کمک می کند که مجبور نباشد چشمش را از اطراف خود بردارد و به سمت داخل خودرو نگاه کند.

البته ثبت اختراع همیشه به معنی تولید انبوه نیست و اصلا معلوم نیست که تسلا های سال آینده به همچین فناوری پیشرفته ای مجهز باشند. علاوه بر آن که معمولاً خودروسازان پرتجمل، تلاش می کنند این امکانات را برای خودرو های محفوظ نگهدارند که مشتریان پولدار می خرند.

شباهت فرمان خودرو و تلفن همراه

به بیان دیگر، بین فرمان خودرو و تلفن های هوشمند لمسی شباهت زیادی ایجاد شده که از حرکت دست، ضربه، نیشگون و مانند آن هم فرمان می گیرد.

این کار به تمرکز هرچه بیشتر راننده کمک می کند و نیاز نیست برای اجرای فرمان دست خود را به سمت صفحه نمایش روی داشبورد دراز کند. با این کار راننده چشم از جاده و مسیر بر نمی دارد.

بین تلفن همراه و فرمان خودرو شباهت ایجاد شده است

 از روی این ثبت اختراع ها نمی توان حدس زد که آیا فرمان چراغ های راهنما هم از حالت مکانیکی به لمسی تبدیل خواهد شد یا خیر. به همین دلیل باید صبر کرد و دید که طراحان چه تصمیمی می گیرند.

منبع

لینک

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *